Pamiątki rodzinne w albumie wspomnień: Bracia Wieteccy jak “Czterech Muszkieterów” Słupca 1938 rok spotkanie Polska Ameryka, plus inne zachowane rodzinne fotografie
Witam galerię Narodowa GA.PA,
Ja nazywam to pierwsze moje rodzinne zdjęcie “Czterech Muszkieterów”, bo stoją tacy dumni, godni i budzący zaufanie. To jest dla mnie bezcenna pamiątka na której widzę mego dziadka Franciszka Wieteckiego wraz z jego 3 braćmi, którzy przyjechali do Słupcy, do ich matki i brata Stanisława. Kolejny brat Teofil Wietecki mieszkał od 1907 roku w USA i tam zmarł jako weteran I i II WŚ. Zdjęcia otrzymałam kilka lat temu od potomków Stanisława Wieteckiego ze Słupcy i to jest dla mnie znalezisko na miarę odkrycia grobów faraonów w Egipcie.
- Na tym pierwszym zdjęciu stoją od lewej bracia: Stanisław (ze Słupcy), Jan (z Kalisza), Franciszek (z Chodzieży) i Wojciech (z Kalisza)
- Na zdjęciu siedzą od lewej wg starszeństwa: Jan (1896 -1971), Stanisław (1894 -1967), Franciszek (1885 -1953), Wojciech (1880 -1963)
- Na zdjęciu zrobionym w USA stan Minnesota w 1920 roku stoi Teofil (Tofil) Wietecki z żoną Stellą zd. Leśniewska.
- Na zdjęciu z pogrzebu mego dziadka w Deszcznie k/Gorzowa Wielkopolskiego w 1953 r stoi jedyna siostra tych braci Józefa Wietecka, o której wiem najmniej.
- Wykadrowane zdjęcie Józefy Wieteckiej (ur 1888).
- Na tym jedynym zdjęciu widzę siedzącą moją prababcię Magdalenę z Rypplów Wietecką (1852 – 1941) w 1939 roku w otoczeniu rodziny młodszego syna Stanisława ze Słupcy, z którym mieszkała.
..
Janina Janiszewska
______________
Witaj droga Janino,
Niezwykle urokliwe i pełne rodzinnego szacunku do pamięci o bliskich jest twoje wspomnienie z przesłanymi pamiątkami. Bardzo dziękujemy za podzielenie się z innymi twoimi “skarbami rodzinnymi”. Bardzo cenny kolejny okruch pamięci naszej narodowej historii i dziedzictwa kulturowego.
—
Równie pięknie podzieliłaś się swoją refleksją na temat wzruszenia i podobieństwa rodzinnych fotografii – twoich “Czterech Muszkieterów” i imigrantów z Polski “Braci Sadlowski” w USA, w eksponacie Galerii GA.PA, oto on:
https://narodowa.pl/exhibits/ga-pa-pgf-help-room-no-81-2/
—
Bardzo serdecznie pozdrawiam.
Nota galerii GA.PA:
Aktualizacja eksponatu – dnia 24.04.2023 r.